HDT: Preparation and training of human dog teams in Dog Assisted Education and Therapy

Projekt „Preparation and training of human dog teams in Dog Assisted Education and Therapy” ma skrótową nazwę „human dog teams” lub po prostu HDT.

Jest to kolejne działanie, które narodziło się podczas wspólnych międzynarodowych wyjazdów, wymiany doświadczeń, inspiracji i trudności, jakie my ( w Polsce) oraz nasi partnerzy w Europie zauważają w swoich państwach. Ponieważ łączy nas bardzo wiele – zarówno sposób szkolenia psów, podobne ścieżki szkolenia zespołów i misja, którą jest wspieranie osób potrzebujących i dbanie o dobrostan zwierząt – chcemy pracować razem wiedząc, ze to jedyny sposób na rozwój i skuteczne działania.

Powstał pomysł standaryzacji szkoleń dla zespołów człowiek – pies. Ponieważ w każdym z państw jest w tej materii ogromny bałagan, staramy się wypracować wspólną, rekomendowaną ścieżkę szkolenia. Ponieważ działamy w bliskiej współpracy z IAHAIO (prof. Marie-Jose Enders-Sledgers, prezes IAHAIO, jest częścią naszego zespołu) oraz z ISAAT i ESAAT wierzymy, że rezultaty nie tylko będą na wysokim poziomie, ale zyskają rekomendację znaczących organizacji międzynarodowych.

W ramach projektu, w pierwszej jego części (głównie w roku 2018) powstaje podręcznik (do którego dostęp będzie otwarty) oraz kurs blended-learning (e-learning + obóz szkoleniowy). Kurs i certyfikacja będzie wspólna dla wszystkich partnerów (Polska, Norwegia, Holandia, Estonia). Praca w tym profesjonalnym, międzynarodowym zespole jest dla nas okazją do poszerzania naszego warsztatu pracy, pokazania naszych najlepszych praktyk i podzielenia się doświadczeniem.

 

W drugim etapie projektu ruszymy z rekrutacją zespołów człowiek – pies z 4 państw partnerskich. Zespoły wezmą udział w pilotażowym szkoleniu i uzyskają międzynarodowy certyfikat. Szkolenie, w formie e-learning, potrwa ok 4 miesiące, a następnie (po egzaminach teoretycznych)pojedziemy wspólnie na obóz szkoleniowy. Doświadczenia z ubiegłych lat uczą, że będzie to niezapomniane doświadczenie – ponad 30 zespołów ludzi i psów, działających razem, wymieniających doświadczenia i uczących się nowych rzeczy. Zaglądajcie na naszego Facebooka, żeby być na bieżąco!