Jak pracujemy z psami

O wychowaniu i szkoleniu psów wiemy bardzo dużo, ale uczymy się tego cały czas. Komunikacja psów i między psami a ludźmi, psie emocje i przygotowanie psa do pracy to ogromne i bardzo ważne aspekty na które kładziemy nacisk. Nie tylko metody pozytywne,bo to jest swoista norma, ale też jak największe zrozumienie między zwierzakami a nami, jest dla nas kluczem do wspólnej pracy i zabawy.

Nasze psy raz na rok biorą udział w seminariach z Line Sandstedt oraz Mari – Louise Asp, pracujących w AntrozoologiSenteret w Norwegii. Norweskie AZS jest największą w tym państwie instytucją szkolącą zespoły człowiek- zwierzę do terapii i edukacji. Uczymy się od nich pracy na emocjach, szkoleń terapeutycznych, oraz rozwiązywania zagadnień dotyczących „czytania” psów i odpowiadania na ich komunikaty.

Jesteśmy tez pod pieczą Magdaleny Łęczyckiej, która ma ogromną wiedzę i niezwykłą energię, oraz cały czas się kształci m.in. u Skandynawów. Szkoła Magdy - Animag, pracuje m.in. przy użyciu samokontroli i innych technik wyciszająco - ogarniających emocje psa, co jest niezwykle istotne dla jego prawidłowego rozwoju oraz pracy z człowiekiem. Magda pracuje z naszymi psami raz na kilka tygodni, wprowadzajac nowe elementy i sprawdzając nasze postępy.

Nieodłącznym elementem są szkolenia co tygodniowe. Zajęcia prowadzą osoby ze stowarzyszenia, które od co najmniej 5 lat pracują z psami lub/i mają ukończone szkoły/kursy/szkolenia w zakresie pracy ze zwierzętami. Na tych szkoleniach realizujemy program zarówno szkoleń terapeutycznych (blok I) jak i szkolenia ogólne (blok II).

zabaw klatkowych, elementów obi czy posłuszeństwa oraz sztuczek przy odpowiedniej pracy z emocjami (blok II).

 

Pies jest dla nas partnerem i jego potrzeby oraz emocje muszą być respektowane. Z tego też powodu kładziemy tak ogromny nacisk na odpowiedni nadzór naszych czworonogów, a sami uczymy się od najlepszych, i uczymy innych tego co wiemy.

Czym się zajmujemy?

Chcemy, żeby ludzie znali język psów i kotów, i aby oba te światy współistniały ze sobą w sposób partnerski. Każdy pies czy kot terapeuta, wraz ze swoim przewodnikiem – jako nierozerwalny zespół, wykonuje profesjonalną i złożoną pracę na rzecz innych. Pies czy kot terapeutyczny może wspierać nie tylko działania terapeutyczne, rehabilitacyjne, medyczne, ale również prawidłowy i wielostronny rozwój dzieci zdrowych. Motywuje i edukuje dzieci w szkołach . Psy pomagają w nauce czytania i pisania, ale to tylko nieliczne z możliwości.

Dążymy do tego, aby terapia ze zwierzętami była dostępna w każdym szpitalu w Polsce, aby dzieci mogły być wspierane, przez psy i koty, w rozwiązywaniu ich problemów szkolnych ( i to w szkołach państwowych ) oraz aby wiedza na temat wpływu zwierząt na ludzi była powszechna.

Pies czy kot może być obecny na zajęciach dla osób wzmacniających siebie i stawiających na rozwój własny na szkoleniach miękkich, podczas coachingu, podczas szkoleń biznesowych, na zajęciach dla seniorów czy nawet podczas spotkań integracyjnych wszelakiej „maści”.

Jak widać słowo, określające oddziaływania z użyciem zwierząt tylko jako animaloterapię,jest już za wąskie. Pies czy kot staje się niezastąpionym i profesjonalnym pomocnikiem/pracownikiem w bardzo wielu sytuacjach. Miedzy innymi z tych powodów, chcemy nie tylko pokazywać czym jest praca w tandemie człowiek zwierzę, ale i oddziaływać na zmianę postaw i świadomość ludzi, po to by każdy miał możliwość doświadczenia korzyści, jakie wynikają z pracy ze zwierzętami nimi i przy nich, czyli tego jak wiele ona dają ludziom.