Jak pracujemy z psami

 

System szkolenia, na którym się opieramy przygotowując się do pracy z psem podczas zajęć opiera się przede wszystkim na zbudowaniu odpowiedniej relacji przewodnika z psem. Kluczem do tego jest zaufanie psa do przewodnika, który dba o to, by każda nowa sytuacja była zrozumiała i bezpieczna.

 

Kładziemy więc nacisk na to, żeby poziom ćwiczeń i rozproszeń był dostosowany do możliwości zespołu człowiek – pies. Ważne dla nas są psie emocje. Pokazujemy, jak je opanować, na co zwrócić uwagę „uspokajając” psa nadmiernie pobudzonego otoczeniem, czy zbliżającym się człowiekiem. U psów lękowych emocje i zaufanie również są bardzo ważne – odpowiednio zbudowana relacja wzmacnia zaufanie i chęć psa do pracy z przewodnikiem w różnych warunkach.

 

Dla nas ważne jest nie tylko to CZY pies wykona dane ćwiczenie, ale na jakich emocjach to zrobi. Chcemy, aby psy pracowały chętnie, spokojnie i z poczuciem dobrego zrozumienia zadania – dzięki temu mogą pracować dłużej i czują się w pracy szczęśliwsze.

Czym się zajmujemy?

Chcemy, żeby ludzie znali język psów i kotów, i aby oba te światy współistniały ze sobą w sposób partnerski. Każdy pies czy kot terapeuta, wraz ze swoim przewodnikiem – jako nierozerwalny zespół, wykonuje profesjonalną i złożoną pracę na rzecz innych. Pies czy kot terapeutyczny może wspierać nie tylko działania terapeutyczne, rehabilitacyjne, medyczne, ale również prawidłowy i wielostronny rozwój dzieci zdrowych. Motywuje i edukuje dzieci w szkołach . Psy pomagają w nauce czytania i pisania, ale to tylko nieliczne z możliwości.

Dążymy do tego, aby terapia ze zwierzętami była dostępna w każdym szpitalu w Polsce, aby dzieci mogły być wspierane, przez psy i koty, w rozwiązywaniu ich problemów szkolnych ( i to w szkołach państwowych ) oraz aby wiedza na temat wpływu zwierząt na ludzi była powszechna.

Pies czy kot może być obecny na zajęciach dla osób wzmacniających siebie i stawiających na rozwój własny na szkoleniach miękkich, podczas coachingu, podczas szkoleń biznesowych, na zajęciach dla seniorów czy nawet podczas spotkań integracyjnych wszelakiej „maści”.

Jak widać słowo, określające oddziaływania z użyciem zwierząt tylko jako animaloterapię,jest już za wąskie. Pies czy kot staje się niezastąpionym i profesjonalnym pomocnikiem/pracownikiem w bardzo wielu sytuacjach. Miedzy innymi z tych powodów, chcemy nie tylko pokazywać czym jest praca w tandemie człowiek zwierzę, ale i oddziaływać na zmianę postaw i świadomość ludzi, po to by każdy miał możliwość doświadczenia korzyści, jakie wynikają z pracy ze zwierzętami nimi i przy nich, czyli tego jak wiele ona dają ludziom.